Ako správne aktualizovať WordPress a jeho pluginy

Ako už viete z predchádzajúceho článku, aktualizácie redakčného systému sú pre vaše stránky dôležité avšak netreba sa do nich púšťať bezhlavo. Pri aktualizácii je potrebné si hneď na začiatku uvedomiť možné riziká. Web stránky postavené na redakčnom systéme WordPress sa skladajú z 3 základných častí, a to z redakčného systému, témy web stránky a jednotlivých pluginov, ktoré redakčné systém obohacujú o rôzne funkcie. Všetky časti sú navzájom prepojené a určitým spôsobom spolu komunikujú. A práve z dôvodu vzájomného prepojenia týchto častí vzniká riziko, že aktualizácia niektorej z 3 základných časti môže spôsobiť problém, ktorý stránku nejakým spôsobom poškodí.

Ako prevencia proti možným vzniknutým chybám z dôvodu aktualizácie slúži pravidelné zálohovanie stránky. Neraz práve aktuálna záloha stránky dokáže ušetriť hodiny a hodiny prác spojených s jej opravou. Samozrejme vždy je dobré pokúsiť sa prípadnú chybu odstrániť a obnovenie stránky zo zálohy robiť ako poslednú možnosť.

Ďalšou možnosťou ako predísť možným chybám vzniknutých na základe aktualizácii je mať tzv. testovaciu stránku, ktorá je vernou kópiou online stránky. Všetky dostupné aktualizácie najskôr vykonáte na testovacej verzii stránky, kde následne overíte aj jej funkčnosť. Ak sa po aktualizácii nevyskytnú žiadne problémy, môžete s istotou aktualizácie vykonať aj na online verzii a v prípad, že sa predsa len objaví nejaký problém, môžete sa o jeho vyriešenie pokúsiť na testovacej verzii stránky čo vám môže ušetriť veľké množstvo nepríjemností.

A kedy vlastne aktualizácie vykonávať? Aktualizácie je vhodné vykonávať v pravidelných časových intervaloch (pri bezpečnostných aktualizáciách je to čím skôr tým lepšie), optimálne v rozsahu jedného mesiaca. Termín a čas aktualizácie si je potrebné zvoliť na základe návštevnosti stránky aby ste predišli možnému výpadku stránky práve v čase keď ju navštevuje najviac užívateľov. Odporúčame aktualizácie vykonávať začiatkom pracovného týždňa v ranných alebo večerných hodinách.

Tak ako sú jednotlivé aktualizácie dôležité, tak dôležitý je aj postup akým ich vykonávate. A práve preto aktualizácie neuponáhľajte a pred nasadením na do ostrej prevádzky ich otestujte.

Ak ste si nie istý či si s jednotlivými aktualizáciami WordPressu poradíte, obráťte sa nás a my vám radi pomôžeme. Zvoľte si niektorý z našich ponúkaných balíčkov starostlivosti, kontaktujte nás a zverte svoj web do rúk odborníkov.

Náš cenník