5 dôvodov, prečo aktualizovať WordPress a pluginy

5 dôvodov, prečo aktualizovať WordPress a pluginy

1. Bezpečnosť

Bezpečnosť je pravdepodobne najdôležitejší dôvod, prečo by ste mali mať svoje WordPress stránky aktualizované.

V súčasnej dobe je približne 26% všetkých internetových stránok na svete postavených na redakčnom systéme WordPress, čo robí z tohto voľne šíriteľného redakčného systému obľúbený cieľ pre hackarov a rôznych digitálnych útočníkov.

Vzhľadom na to, že WordPress je voľne šíriteľný, každý môže študovať jeho zdrojový kód a následne sa ho učiť a zlepšovať. Avšak to tiež znamená, že túto istú možnosť majú aj potenciálni útočníci. Študovaním zdrojového kódu sa snažia nájsť spôsob, ako do WordPress stránok preniknúť, poškodiť ich alebo získať cenné informácie.

Dôležitým faktom však je, že tak ako existuje veľké množstvo útočníkov, existuje aj oveľa väčšia skupina ľudí, ktorí sa snažia redakčný systém WordPress neustále vylepšovať a všetky jeho nedostatky odstrániť. Bezpečnostní experti z celého sveta sa podieľajú na odhalení chýb aby ich následne mohol tím pracujúci na WordPress jadre odstrániť prostredníctvom aktualizácií.

Tak ako si vyžaduje svoju pozornosť jadro redakčného systému, tak isto si vyžadujú pozornosť aj jeho súčasti (pluginy a témy). Väčšina pluginov a tém je voľne dostupná a tak aj ich zdrojové kódy podliehajú tým istým problémom ako samotný WordPress.

Ak teda nemáte svoj WordPress či jednotlivé časti aktualizované, podstupujte bezpečnostné riziko, ktoré môžu útočníci skôr či neskôr využiť a vaše stránky poškodiť alebo iným spôsobom zneužiť.

2. Nové funkcie

Každá hlavná aktualizácia WordPressu prináša, nie len odstránenie nedostatkov ale veľké množstvo vylepšení a nových funkcií, ktoré robia z tohto redakčného systému ideálny nástroj na tvorbu internetových stránok. Neaktualizovaním redakčného systému sa nevystavujete len bezpečnostnému riziku ale taktiež sa oberáte o možnosť využívať nové funkcie, ktoré vám prácu so stránkou uľahčia a spríjemnia.

3. Rýchlosť web stránky

WordPress vývojári sa vždy snažia robiť systém rýchlejší. Každá nová verzia prichádza s niekoľkými vylepšeniami výkonu, ktoré robia WordPress rýchlejší a efektívnejší. Vzhľadom na to, že rýchlosť načítania stránky je jedným z faktorov pri posudzovaní na ktorej pozícii sa vaša stránka vo vyhľadávači Google zobrazí, netreba túto skutočnosť podceňovať. Z tohto dôvodu je vhodné udržiavať redakčný systém aktualizovaný čo ho bude zároveň robiť aj rýchlejším.

4. Oprava chýb

Ako sa redakčný systém vyvíja, obsahuje čoraz viac funkcií, vylepšení a nastavení, ktoré môžu jeho užívatelia využívať. Jednotlivé časti týchto vylepšení sú rôzne poprepájané a tak sa niekedy stane, že redakčný systém obsahuje drobné nedostatky, ktoré môžu spôsobovať určité funkčné problémy. Objavené chyby sú pomerne rýchlo opravené pri menších WordPress aktualizáciách.

5. Kompatibilita

Ako sa v priebehu času vyvíja a zdokonaľuje samotný redakčný systém tak sa snažia zdokonaľovať svoje produkty aj tvorcovia jednotlivých pluginov a tém, ktoré na vo svojej stránke používate. Jednotlivé aktualizácie pluginov sú často krát naviazané na hlavné aktualizácie redakčného systému (vychádzajú niekoľko dní po hlavnej aktualizácii) a snažia sa využiť nové funkcie WordPressu tak aby ich pluginy alebo témy ponúkli užívateľom lepšie možnosti.

Neviete si poradiť s aktualizáciami vašich web stránok? Nevadí, radi vám s tým pomôžeme. Aktualizácie vykonáme za vás v pravidelných časových intervaloch. Vyberte si akýkoľvek z našich ponúkaných balíčkov starostlivosti o WordPress stránky, kontaktujte nás a majte svoje stránky vždy aktualizované.

Náš cenník